RapidSSL

RAPİD SSL

SSL bir kodlama yöntemine dayalıdır. SSL kodlama için iki adet anahtar bulunmaktadır. Bu anahtarlar, dijital ortamda kodlanmış yazılımlardır. Bir anahtarın kilitlemiş olduğu veriyi, sadece diğer anahtar açabilir. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (SSL default olarak bu işlemi yapmaktadır, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur), anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, bağlantı kurmak istediğiniz kişilere gönderilir.

Dışarıdan sizinle iletişime geçmek isteyen kişi, public key’i kullanarak mesajı güvenli bir şekilde size gönderir. Veri, size ulaşmadan, transfer sırasında veriye ulaşılsa bile, şifrenin çözülmesi için sizde bulunan private key gerekecektir. SSL türüne göre 40 bit veya 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. Bu karmaşıklıktaki şifrelemenin çözülmesi ileri tekniklerle dahi çok zaman alacaktır.

Kısaca SSL veri alışverişi yapan bilgisayarların, herhangi bir kişinin veriye müdahale etmesini önleyerek, sadece veri alışverişi yapan bilgisayar arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlar ve güvenli yuva katmanıdır. SSL modülü üreten firmalarda vardır. Bunların başında RAPİD(SSL) bulunmaktadır. TLS protokolü gizli dinlemeyi ve onaysız değişiklik yapmayı önleyerek, ağ üzerinden istemci-sunucu uygulamalarının haberleşmesine izin verir. Şubat 1995’de piyasaya sürülmüştür. SSL 3.0, protokolün yeniden tasarımını temsil etmektedir. İstemci ve sunucu TLS protokolü kullanmayı kararlaştırdıktan sonra, el sıkışma süreci kullanarak kararlı bir bağlantı kurarlar. Bu el sıkışma esnasında, istemci ve sunucu bağlantının güvenliğini sağlamak için çeşitli parametreler kullanmayı kararlaştırır

RAPİD (SSL) firmalar arasında en hızlı şifrelemeyi yapan firmadır. Sağladığı hız ile internette dolaşmak daha hızlı olacaktır. RAPİD(SSL) Amerika da kurulmuş bir yazılım firmasıdır. Yazılımdan memnun kalmadığınız durumlarda para iadesi vermektedir. Güvenliğinizi garanti eder ve bütün web tarayıcılarında uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. 40-bit, 56-bit destek sağlamaktadır. GeoTrust küresel altyapıda eşsiz güvenilirliğe sahiptir. Müşteri hizmetleri 7/24 hizmet verir. Ulaşılamadığı takdirde eposta yolu ile ulaşılması mümkündür. SSL’ den kaynaklı sorunlarda 10.000 dolara kadar koruma sağlar. RAPİD(SSL) 69 dolar(9.11.2016) karşılığında web sitesinde satılmaktadır.

RAPİD(SSL) kullanım alanları arasında, web siteleri, arama motorları(Google, yandex, tor browser vs.) kullanır. Ticari amaçlı kullanım alanları da vardır. Örnek: tekstil amaçlı açılmış bir web sitesinde giren her müşterinin tıklamalarını güvenli hale getirir ve şifreler. Bu sayede müşteriler ve site içinde dolaşan bireyler daha güvenli bir şekilde dolaşım saylar ve bu dolaşım şifrelenmiş olur. Satın alma işlemleri de de aynı güvenliği vermesi sayesinde paralar internet üzerinde askıda kalmaz direk işlem görür ve bu sayede güvenli alışveriş gerçekleşmiş olur. Aynı şekilde tarayıcılarda(Google, yandex, tor) her site başına yapılan aramalarda güvenli site dolaşımı sağlar. Buralarda yapılan aramalarda ise çıkan sonuçlara tıklamalarda RAPİD(SSL) görevini bitirmiş olur. Bundan sonrasında ise güvenlik kontrolü tamamı girmiş olduğunuz site ile alakalıdır. Günümüzde büyük markaların kullandığı SSL’ ler RAPİD(SSL) gibi büyük firmalardan oluşur ve internette gezinmek daha hızlı daha güvenilir ve daha kolay olur. İnternet tarayıcıların herhangi bir yerinde görülen asma kilit resmi, o siteye yapılan bağlantının SSL/TLS ile şifreli bir şekilde yapıldığını göstermektedir. Bazı tarayıcılarda bu asma kilit ikonuna tıklanarak SSL sertifikasının kimden alındığı, sitenin açık anahtar değeri, geçerlilik süresi, özet algoritması ve versiyon bilgisi gibi bilgiler görüntülenebilir.

Özetlenecek olursa RAPİD(SSL) internette dolaşmanın güvenli, hızlı, kolay, ve uygun yoludur. Bu işi sertifikalarla yapmaktadır. Bireylere ve büyük sitelerin kullanımına uygun bir şifreleme yöntemidir. Güvenlik için gerekli olan bir anahtar denetim sistemidir ve kullandığınız tarayıcıların arama butonu üstünde anahtar şeklinde simgesi vardır. Buna tıkladığınızda SSL nizin kim tarafından sağlandığını öğrenebilirsiniz.