Havale/EFT

HAVALE/EFT

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte hesaba para yatırma, hesaptan hesaba para aktarma gibi birçok işlemler kolay bir şekilde yapılmaktadır. EFT ( elektronik fon transferi) ve havaleyle bu işlemler zahmetsiz ve kısa bir sürede gerçekleşmektedir. EFT kavramını açıklamamız gerekirse; bankalardan ve internet üzerinden yapılan bireyler ve kurumlar arası para aktarımı işlemidir. Kuşkusuz ki internet üzerinden EFT yapmak çok daha kolay ve hızlıdır. Bu nedenle günümüzde en çok internet üzerinden bu işlem gerçekleşmektedir. Havale kavramını da açıklamak gerekirse; bir hesaptan diğer hesaba para gönderme işlemi gibi kaba bir tanımla açıklamamız mümkündür. Havale işlemi banka, mektup, bilgisayar yoluyla gerçekleşir.

Bu iki kavram oldukça karıştırılan kavramlardır. Bu nedenle ilk olarak aralarında ki farkları açıklamak gerekecektir. EFT de iki farklı bankalar arası hesap aktarımı söz konusudur. Yani bir bankadan diğer bir başka bankaya para aktarımı oluşmaktadır. Havale de ise böyle bir işlem söz konusu değildir. Havale aynı bankada bir hesaptan başka bir hesaba para aktarımı olarak açıklamak mümkün olacaktır. Aralarındaki temel fark bu olmakla birlikte başka farklılıklardan da söz etmek mümkündür. EFT de kullanıcıdan istenen bilgiler daha kısa olmasına rağmen havalede istenen bilgiler daha uzun ve yorucudur. EFT de onay süresi havaleye göre daha kısadır. EFT ücreti havale ücretine göre biraz daha fazladır. Aralarında bunlara benzer farklılıklar bulunmaktadır.

EFT ve havale yapmak isteyen kişilerin artık saatlerce sıra beklemesine gerek kalmadı çünkü aynı işlemi evinizde oturarak yapmakta mümkün hale geldi. İnternet bankacılığı ile bu işlem kolay bir hale geldi. Tek yapılması geren bankanın internet sitesine girmek ve hesap numarasıyla bu işlemi gerçekleştirmektir. EFT hizmeti veren bankalar EFT ücreti talep etmektedir. Bu ücret en düşük internet bankacılığından talep edilmektedir. Böylelikle kullanıcıların internet üzerinden yapacakları bu işlem hem daha az maliyete ve emeksiz bir şekilde gerçekleşecektir.

Bir EFT işleminde gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı bilgisi gerekmektedir. EFT bankalar arası transfer olmakla kalmamakla beraber aynı zamanda elektronik ortamda yapılan para transferlerini de kapsamaktadır. Borsa işlemleri, hazine bonosu işlemleri gibi işlemler de EFT kapsamında güvenli bir şekilde yapılmaktadır. EFT 1 Nisan 1992 yılından itibaren yapılan bir işlemdir. 24 Nisan 2000 yılından itibaren de teknolojik anlamda yapılmaya başlamıştır. EFT’ nin teknolojiye uyumlu bir şekilde ilerlemesinde hız ve güvenlik anlamında son derece avantaj sağlamaktadır. Bankalar arası güvenli bir şekilde para transferi sağlayan EFT işleminde transfer edilen miktarlara göre ücretlerde değişmektedir.

Havale işlemleri günümüzde oldukça sık kullanılan bir kavramdır. Havale işlemleri teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bankaların web sitesinden, mobil uygulamalardan ve ATM’lerden yapılmaktadır. Havale işlemi yapılırken her banka farklı koşullar sunmaktadır. Havale işlemleri iki seçenek sunularak yapılmaktadır. Bunlardan ilki IBAN ile gönderimi gerçekleştirmektir. IBAN ile yapılan havalelerde IBAN numarası ve alıcının adı soyadı bilgilerinin olması gerekmektedir. Sonrasında havale yapılacak miktar girilerek işlem gerçekleşmiş olur. İkincisi ise hesap numarası ile havale işlemi yapmaktır. Bu işlemde şube numarası, hesap numarası, alıcı adı soyadı ve gönderilecek tutar bilgileri gerekmektedir. Bu bilgilerleister internet ortamından isterseniz mobil şubeden işleminizi hızlı ve güvenli şekilde yapmanız mümkündür. Gönderici hesabından gönderilen tutar kesilerek anında alıcının hesabına aktarılır. Havale işlemiyle 24 saat hizmet veren bankalar bulunmaktadır. Böylece gerekli olduğu durumda havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.