Mastercard

MASTERCARD

Mastercard firması nakit akışını sağlayan ön ödeme sistemlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’ nde 1966 yılında kurulmuş bir şirkettir. Şirketin merkezi New York da bulunmaktadır. Ödeme sistemleri arasında adını oldukça sık duyduğumuz ve lider konumunda olan bir ödeme sistemidir .Dünyada büyük bir kullanım ağına sahip olup birçok ülkede kullanılan bir sistemdir. Mastercard adı altında birçok ürün bulunmakta ve siz kullanıcıların memnuniyeti sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kullanıcılara ait mastercard kartın üzerinde kullanıcıya ait kişisel bilgiler ve kart bilgileri bulunmaktadır. Kartın üzerindeki ifadelerden bahsetmek gerekirse; kart sahibinin adı-soyadı, kart numarası (14 haneli) (kart numarasının 5 ile başlaması bize mastercard olduğunu gösterir), son kullanma tarihi (skt), güvenlik kodu gibi birtakım ifadelerden bahsetmemiz mümkün. Mastercard kullanıcılarına hizmet verirken birtakım koşullar aramaktadır. Mastercard banka kartını firmanın anlaşmalı olduğu bankalardan sağlamanız mümkün olmaktadır. Bankalar kredi kartı, ön ödemeli kart ve banka kartı olarak kullanıcılara ürünler sunmaktadır.

Mastercard kullanım alanına gelirsek birçok ülkede mastercard kolaylıkla kullanılabilir. Firma adından oldukça sık söz ettirdiği gibi birçok ülkede birçok bankalarla işbirliği yaparak sorunsuz kullanım alanı oluşturmuş bulunmaktadır. Kullanım ağının gelişmesinde teknolojinin rolü büyüktür. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Mastercard 13 milyon noktada ve 1.9 milyon ATM de kullanılmaktadır. Yaklaşık 150 den fazla ülkede kullanılmakta ve büyük beğeni toplamaktadır. Dünyanın birçok yerinde sorunsuz alışveriş imkanı sağlamakta ve müşteri memnuniyetini üst sıralara taşımaktadır. Kullanım alanının genişliğinden dolayı yurtdışında kullanım miktarıda oldukça fazladır. Provizyon onayları bu kullanımın artmasında etkin rol oynamaktadır. Provizyon onayları ile yurtdışı kullanımında sorunsuz kullanım hizmeti sunar. Çok nadir yerlerde kullanımı bulunmamakla beraber bununla ilgili geribildirimle şikayet yok denecek kadar azdır. Kullanıcıların hızlı, güvenli ve kayıpsız bir şekilde nakit akışını sağlar.

Yurtdışında mastercard pos cihazı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yurtdışına çıkan bir bireyin nakit taşıma yerine kredi kartı kullanarak nakit akışını sağlaması daha sağlıklıdır. Bir diğer avantajı ise nakit yerine kartla yapılan alışverişlerde puan kazanarak maximum puan biriktirdikten sonra bedava alışveriş yapılabilir. Sanal alışverişlerde ise güvenilir bi şekilde ödeme yapma olanağı sağlar. Ayrıca hesabınızda nakitinizin bitmesi durumunda ek hesabınız varsa devreye girer ve gerekli miktar kullanım olanağı sağlar. Böylece firmanın asıl amacı olan müşteri memnuniyetini büyük ölçüde sağlamış olur.

Mastercard Avrupa da “Finansal Katılım Araştırması” adı altında bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma içerisinde Türkiye de bulunmakta ve Türkiye haricinde 9 ülke daha katılarak araştırma sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya her ülkeden 1000 katılımcı toplamda ise 10201 kullanıcı katılmıştır. Türkiye de ki sonucuna değinecek olursak ön plana çıkan cinsiyet farklılıkları olduğunu görüyoruz. Kadınların ekonomiye katılımının arttırılması için bazı projeler geliştiriliyor. Finansal eğitim sağlanarak kadınların finansal ekonomiye etkin bir şekilde katılımı sağlanmaya çalışılıyor. Avrupa da ki sonucuna değindiğimiz zaman ise çalışan Avrupalıların %29 unun finansal bir dışlanmaya maruz kaldığını gösteriyor. Bunun için birtakım önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.

Mastercard birçok ürün seçeneği ile siz kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bunlara kısaca değincek olursak kredi kartları, banka kartları, ön ödemeli kartlardır. Ön ödemeli kartlar ödeme sistemlerinde çok fazla karşılaşmadığımız bir sistemdir. Mastercard kredi seçeneklerini inceleyecek olursak; standart mastercard, goldmastercard, platınum mastercard, word elıte mastercard, mastercard ticari kredi kartı gibi seçenekleri karşımıza çıkmaktadır.

Mastercard kullanıcıları için birçok fırsat sunmaktadır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi bütün gelişmiş ülkelerde kullanım kolaylığı sağlar. Harcama limitini yüksek tutarak ve geri ödeme süresinin uzatılmasıyla kullanıcılara finansal esnekliği sağlar . Bankaların siz kullanıcıları için sağlamış olduğı ayrıcalıklarından faydalanmanıza yardımcı olur. Sizlerinde bütün bu avantajlardan yararlanabilmeniz için mastercard kullanmanızı tavsiye ediyoruz.