Visa

VİSA

Visa ödeme sistemlerinden biridir. Nakit akışını sağlamaktadır. 2004 yılında kurulmuştur ve genel merkezi İngiltere de bulunmaktadır. Visa birçok bankanın kullandığı gelişmiş bir firmadır. Gelişmiş ülkelerin genelinde kullanılmaktadır. Avrupa dahilinde 36 ülkede kullanımı mevcuttur. Visa firmasının Avrupa kıtasında kullanımı daha etkindir. Visa müşteri memnuniyetine önem veren çalışmalarını kullanıcılarının memnuniyetine yönelik yapan başarılı bir firmadır. Kredi kartlarının ve ön ödemeli kartların nakit akışını sağlayan Visa firması önde gelen bankaların çoğunda kullanılmaktadır. Burada belirtmemiz gereken en önemli bilgi ise bu firmanın kredi kartı markası olmadığıdır.

Visa kartından bahsetmemiz gerekirse üzerinde bazı semboller ve sayılar bulunmaktadır. Kartın üzerinde 16 haneli numara bulunmaktadır. Bu numaranın 4 ile başlaması Visa kart olduğunu göstermektedir. Kart üzerinde kişisel bilgilerde bulunmaktadır ( kişinin adı- soyadı ). Kartın son kullanma tarihi, güvenlik kodu, kart doğrulama kodu (CVC) ise kartın üzerinde bulunan diğer bilgilerdir. Visa kartına firmanın anlaşma yaptığı bankalardan sahip olabilirsiniz. Bankalar ise müşteri ihtiyacına göre banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli kart seçenekleriyle hizmet vermektedir.

Firmanın oldukça geniş bir alanda kullanımı mevcuttur. Bu nedenle kullanıcıların gelişmiş ülkelerin çoğunda sorunsuz bir şekilde kullanımına olanak sağlamaktadır. Bu kullanımın zamanla geliştiği bir gerçektir. Bundan 20 yıl öncesine dönecek olursak bu sıklıkta bir kullanımdan söz etmek mümkün değildir. Kullanımında sıkıntı çıkacak gelişmemiş ülkeler çok nadirdir. Zaman dışında bu gelişimin en önemli etkenlerinden biri de tartışmasız teknolojinin gelişmesidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte firma önemli bir gelişme göstermiş ve kullanımını dünya çapında genişletmiştir. Bu nedenle yuırt dışında kullanımı oldukça kolay ve sorunsuz bir hale gelmiştir. Provizyon onayları konusunda gelişmişliğiyle dikkat çeken Visa kart yurt dışında bağlantı sıkıntısını minimum seviyeye indirmiştir. Böylece kullanıcılarının hızlı ve güvenli bir şekilde kullanımını sağlamıştır.

Firma Türkiye de bir araştırma yapmış ve sonucunda ise yurtdışında diğer ülkedeki kişilerin nakit kullanımına Türk vatandaşlarının ise kredi kartı kullanıma ağırlık verdiğini gözlemlemiştir. Visa ise yurtdışında en çok kullanıma sahip olan firma özelliği göstermiştir. Yurtdışında pos cihazı kullanım çeşitleriyle de kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Kullanıcıların memnuniyetini büyük ölçüde karşılamış olup onlara sorunsuz ve güvenli bir hizmet sunmaktadır. Visa alanında en çok tercih edilen firma olarak ön plana çıkmıştır. Visa 200’ den fazla ülkede ve 38 milyon kullanım alanına sahip bir firmadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve çalışmalarını bunun üzerinde yapan firma kolay kullanım, düşük faiz, taşıma kolaylığı gibi birçok avantaj sağlamaktadır.

Visa Avrupa yapmış olduğu bir araştırmada Türkiye ve 15 ülke dahilinde yurt dışı seyahat harcamalarını incelemişlerdir. 32 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen “Uluslararası Harcamalar Araştırması “ yurtdışında tüketicilerin harcama alışkanlıklarında bir farklılık ortaya koyduğunu ve yurtdışına çıkan tüketicilerin ülkelerinde kartla yaptıkları ödemelerini yurt dışında nakit olarak yaptıklarını gözlemlemiştir. Araştırmanın sonucunda Türk vatandaşlar için ise sonuç ülkemizde nakit kullanımı %22 iken yurt dışı seyahatlerinde bu oran nerdeyse iki katına çıkmıştır. Bunu şu şekilde açıklamak mümkün olacaktır. Yurt dışına çıkmadan önce nakit parayı dolar cinsine çeviren vatandaşlarımız yurt dışında da bu parayı harcamaktadır. Yurt dışında kredi kullanımından ve para çekmekten kaçınıyor. Oysaki araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuç yurt dışında kredi kullanımı nakit kullanımdan çok daha güvenli ve de sağlıklıdır. Bu yüzden vatandaşlarımıza yurt dışında kredi kullanma alışkanlığı kazanmaları için bilgiler verilmeli ve vatandaşlarımız bilinçlendirilmelidir. Böylece nakit kullanımı yurt dışı için azaltılmalıdır.